אמהות וקריירה

אמהות בישראל הן חרוצות מאוד, מעל ל70% מהאמהות לילד אחד ועד שלושה ילדים עובדות, שיעור זה גבוה לפחות ב12% משיעור העבודה בקרב אמהות בשאר מדינות המערב. ריבוי הילדים שנחשב בשאר העולם כחסם ליציאה לעבודה, דווקא בישראל משמש כתמריץ לאמהות לצאת לעבודה בגלל הצורך לפרנס את המשפחה . להיות אמא שעובדת במשרה מלאה יכול להיות מלחיץ וגם מלווה פה ושם ברגשות אשמה. המפתח להצלחה טמון בתכנון וארגון הזמן שלנו בצורה נכונה וכן מציאת האיזון הנכון בין המשפחה לקריירה.

הנה כמה טיפים שיעזרו לך לוודא שגם הקריירה וגם חיי המשפחה שלך ישגשגו:

  1. הניחי את רגשות האשמה בצד – זה עניין של החלטה, החליטי שאת לא מוכנה להרגיש רגשות אשם, וזכרי שכשאת מסופקת ומאושרת גם הסובבים אותך יהנו מכך ויהנו יותר מחברתך.
  2. מצאי מסגרת איכותית לילדים – הקפידי בבחירת מטפלת שאת יודעת שתוכלי לסמוך עליה, הסתמכי על המלצות. אם מדובר בגן או מעון, עשי את כל המאמצים למצוא מסגרת ראויה שתוכלי להיות שקטה להשאיר בה את הילדים.
  3. ארגני את הבקרים מראש – כשהבקרים מתוקתקים גם היום יתחיל בצורה טובה יותר ובאנרגיות טובות, וכשאת מגיעה לעבודה עם הלשון בחוץ אחרי בוקר משוגע זה כנראה גם ישפיע על שאר היום שלך. ארגני את הבגדים של הילדים כבר בערב (וגם את שלך). דאגי שכל תיקי הגן/ בי"ס/ תיק חיתולים/ תיק לעבודה מאורגנים ומחכים בכניסה לבית. הכיני וארזי סנדוויצים וארוחת צהריים לך ולילדים בערב לפני. החליטי מראש מה אוכלים לארוחת הבוקר. אם שני בני הזוג מארגנים את הילדים בבוקר, חלקו ביניכם את המשימות, מי אחראי להעיר, להלביש, להכין ארוחת בוקר. כשתדעי שהכל מאורגן ומסודר זה יוריד ממך כמה דאגות בבוקר ואולי אפילו ישאיר כמה דקות איכותיות לשתות קפה ולאכול ארוחת בוקר עם הילדים ברוגע.נעלי טרום הליכה לחורף
  4. הכיני לו"ז משפחתי – רשמי בו הכל החל מאירועים בגן ובבי"ס, מטלות לילדים, חוגים ימי הולדת ועוד. ההמלצה שלי היא להשתמש בלוח שנה של גוגל שאפשר לשתף אותו בין כל מי שצריך ולפתוח אותו מהסמארטפון בכל עת. שמירה על לו"ז מסודר ימנע "הפתעות" במהלך השבוע. אם יש בייביסיטר קבועה בשעות אחה"צ אפשר לשתף גם איתה את הלו"ז כך שכולם יהיו מעודכנים.
  5. היי פתוחה וישירה מול המעסיק שלך– לפני שאת קובעת את השעות ואת התנאים שלך בעבודה קודם עשי לעצמך תכנית של מה יוכל להיות טוב עבורך. בדקי גם עם עובדים אחרים מה ההסדר שלהם מבחינת שעות עבודה, עבודה מהבית ועוד, כך תדעי כמה המעסיק מוכן להתגמש עם עובדיו. המידע הזה יעזור לך לטוות לעצמך לו"ז מבחינת עבודה ושעות שיתאים לך וכמובן גם למעסיק. נסי להיות פתוחה וישרה ככל שניתן עם הבוס שלך, היי מוכנה להציג אלטרנטיבות ופתרונות אפשריים לבעיות שעלולות לצוץ.
  6. המנעי מהסחות דעת ומבזבוזי זמן בעבודה – הגיעי לעבודה ממוקדת וארגני לעצמך את הלו"ז היומי, ברור שצריך לשמור על קשרים חברתיים עם העמיתים לעבודה, אך המעיטי בבזבוזי זמן בשיטוטים באינטרנט, החלפת מיילים סתמיים עם חברים לעבודה, רכילות וארוחות צהריים ארוכות. תכנני את הזמן שלך ביעילות.
  7. הקדישי זמן לפעילויות משפחתיות מיוחדות – חשוב מאוד לפנות זמן לילדים גם במהלך השבוע וגם בסופי שבוע ולאפשר זמן איכות משפחתי. אפשר לשלב בזמן או אחרי ארוחת הערב משחקים, משחקי קופסא, צפיה בסרט ועוד. צרי זמן מוגדר מראש לפעילויות משפחתיות והכניסי אותן לתוך הלו"ז המשפחתי השבועי. כשמבלים זמן איכות משפחתי השתדלי להמנע מבדיקת הטלפון והמיילים, נסי להמנע מדיבורים על עבודה והקדישי הזמן לדבר בעיקר על הילדים כמו תחביבים, חברים, בית ספר וכדומה.
  8. זכרי להקדיש זמן לבן זוגך – התחילו בקביעת דייט לפחות ערב אחד בחודש, השאירו בצד את כל טרדות היומיום והשתדלו ליהנות אחד מחברת השנייה. פעמים רבות כשאנו עסוקות בעבודה ובמשפחה בן הזוג הוא הראשון שאנו מזניחות וחשוב לא לעשות זאת. השארת זמן זוגי לעצמכם יתן לכם את ההזדמנות להחזיר מההתרגשות למערכת היחסים ו"להתעדכן" אחד עם השני. גם אם קשה להגיע למצב של דייט פעם בחודש מחוץ לבית בגלל אילוצי בייביסיטר או תקציב, ארגנו אפילו דייט בבית, אחרי שהילדים הלכו לישון, זמן זוגי לעצמכם.
  9. אל תשכחי גם זמן לעצמך – אם תנהלי את הזמן שלך בחכמה תוכלי גם למצוא גם זמן לעצמך שהוא מאוד חשוב. הפסקה מרעננת תעזור לך למלא את המצברים ולטפל בעצמך. אם זה אמבט קצף מפנק בלילה כשכל הילדודס כבר ישנים, מסאג' או אפילו יום ספא לבד או עם חברה, מצאי זמן לעשות פעילות ספורטיבית כלשהי (למשל שיעור יוגה פעם בשבוע) או התעסקי בתחביב שאת אוהבת. וזכרי גם לדאוג לאכול בריא ולישון מספיק בלילה – דברים שהרבה אמהות מזניחות במהלך היומיום.

הדרך הבריאה ביותר להתחיל ללכת היא עם נעלי טרום הליכה של צעד קטן- הכנסו עכשיו כדי לראות את שלל הדגמים

אם אהבתם נשמח אם תשתפו בפייסבוק

 

אמהות וקריירה