1- פיתוח יכולות חברתיות/ מקרב חברתי – במיוחד עבור ילדים, חיות מחמד יכולות להיות טריגר חברתי נפלא. ילדים נוטים יותר להתקרב וליצור אינטראקציה עם ילד אחר שמשחק עם חיית מחמד. חיית המחמד יכולה לקרב ילד שיותר קשה לו מבחינה חברתית לחברים אחרים פוטנציאליים למשחק. חיית המחמד עצמה יכולה להיות אובייקט חברתי לילד בגלל האופי של מערכת היחסים בין הילד לחיה. בעלי החיים אוהבים ומקבלים אותנו כפי שאנחנו ויכולים לעזור באימון ביחסים חברתיים.

2- פיתוח יכולות פיזיות – חיות מחמד וכלבים בפרט יכולים לעזור להפעלת הגוף ותרגול של מיומנויות מוטוריות של ילדים בגילאים שונים. הליכה עם הכלב או ריצה בחצר וזריקת כדור, הן פעילויות נהדרות לילדים אשר מפעילות את הגוף וגם מרחיקות אותם מהמחשב ומהטלוויזיה. עבור ילדים קטנים יותר פעילויות קטנות במהלך היום אשר יכולות לפתח מוטוריקה מסוגים שונים כמו לתת לחיית המחמד מזון לתוך הקערה או לשפוך לה מים לקערה. אימון פעוטות בזריקה של חפץ או כדור תוך כדי משחק עם הכלב ועוד.

נעלי טרום הליכה במבצע

3- התפתחות רגשית – חיית המחמד יכולה גם לעזור בהתפתחות הרגשית של הילד בהיבטים כמו הערכה עצמית ותחושת האחריות. הטיפול בחיית המחמד הוא כלי מעולה על מנת ללמד את הילד אחריות. אחריות ילד לצרכי חיית המחמד שלו צריכה להיות מותאמת לגילו כמובן. בגיל שנתיים-שלוש, ילד יכול לעזור למלא קערות מים ומזון. בגיל חמש, הוא יכול להתחיל לקחת על עצמו כמה משימות טיפוח בסיסיות ונקיון של איזור המחיה של חיית המחמד. ילדים בגיל בית הספר היסודי יכולים להתחיל להוציא את הכלב לטיולים באיזור הסביבה הקרובה לבית. ובגיל העשרה, הילד יהיה ככל הנראה מסוגל לקחת על עצמו את מרבית האחריות לחיית המחמד בבית.

4- למידה – כשהילד גדל הוא יכול לפתח עניין בסוג או זן מסויים של בעל חיים. עידוד הילד לקרוא ולחקור על בעל החיים האהוב עליו, או השתתפות בשיעורי אילוף עם בעל החיים וההורה יכולים לעודד את ההתפתחות הקוגניטיבית של הילד ,לעודד את הרצון ללמידה ולהרחיב את אופקיו. ניתן לקחת את הילד לוטרינר לדוגמא, תהיה לילד הזדמנות לשאול שאלות בנוגע לטיפול והבריאות של בעל החיים שלו.

5- חיות מחמד לטיפול בבעיות – בגלל הקשר הקרוב שמתפתח פעמים רבות בין הילד לחיית המחמד, חיית המחמד יכולה לעיתים למלא מקום של דמות מנחמת, כיוון שמערכת היחסים בין הילד לחיית המחמד היא אינה שיפוטית מנקודת המבט של בעל החיים, הילד עשוי לסמוך יותר מהר על בעל חיים מאשר על בן אדם אחר.

6- בריאות – סיבה נוספת חשובה היא שחיית המחמד תורמת לבריאות הילדים. נכון, חיות מחמד מביאות הביתה לכלוך וחיידקים, אך באופן זו הן תורמות רבות לשיפור המערכת החיסונית של הילדים, ועוזרות לו להתמודד טוב יותר עם זיהומים ומחלות. לא מעט מחקרים בנושא הראו כי ילדים ותינוקות בפרט, שיש להם חיית מחמד בבית, חולים פחות וסובלים פחות מזיהומים כמו הצטננות , דלקות אזנים ועוד.

הבאת חיית מחמד הביתה היא החלטה שיש לחשוב עליה לעומק ולא צריכה להיעשות בקלות ראש. היא חייבת להיות מוסכמת קודם כל על ההורים ולא על ידי הילד, כיוון שההורים, בסופו של דבר יהיו האחראיים העיקריים לרווחתו של בעל החיים בבית. עם זאת, ברגע שהתחייבתם והבאתם בעל חיים הביתה, ההנאות והיתרונות ממערכת היחסים עם בעל החיים ילוו אתכם שנים רבות והוא יהפוך לחלק בלתי נפרד ממשפחתכם.

אמצו לכם בן משפחה עוד היום

עמותת SOS חיות

צער בעלי חיים

אם אהבתם נשמח אם תשתפו בפייסבוק

הכתבה נכתבה על סמך התייעצות עם אנשי מקצוע שונים בתחום ועל סמך נסיון אישי של הכותב

תינוק וכלב